The Ministry of Health of Turkey

Sevgili T.C’ciler,

İnşallah doğru yazmışımdır, neme lazım hit olurum bir anda tüm oklar(!) üzerime çevrilir.

1923’ten asırlar önce bile, bu vatanın adına, diline, dinine, toprak bütünlüğüne, tek bir lafı olmayan ve asla olmayacak bir gıdım(!) kafileden, facebook hesaplarında adının önünde T.C ifadesi olmayan o ezik halkların arasından, size selamlarımla geldim.

“The Ministry of Health of Turkey” yazan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın eski logosunun değişimine, neden bu kadar rahatsız olduğunuzu anlamadık doğrusu. Bu da doğal ki zaten biz hiçbir şeyi anlayamıyoruz sizin gözünüzde.

(Unuttuysanız eski halini, arama motoruna Sağlık Bakanlığı’nın eski logosu yazdığınızda karşınıza çıkacaktır.)

Koskoca bir ay yıldız ile günümüz şartlarına modernize edilmiş bu logo meselesinde muvaffak oldunuz. Sizin o sandığınız gibi, ilk adım atıldı her yerden kalkacak korkusu var ya, yaygaradan başka bir şey değildi.

Ve nihayet sayenizde T.C her yerde. Geçen gün pazarda dolaşırken gördüm mesela. Bir esnafın tezgâhı üstündeki kese kâğıdındaydı… “T.C Salatalık 1.50 TL”…

Görseniz belki alkış tutardınız esnafa, bayrak asardınız tezgâhına… Bir iki fotoğraf, haydi gülüm eyvallah…

Yakında T.C tabelalara da sıçrarsa şaşırmam. T.C Aile Kasabı, T.C Dostlar Kıraathanesi…

Yıllardır muhafazakârları gerici diye aşağılayanların ilericiliği; bir logonun modernize edilmesine karşı bu tutumunda saklıdır.

Vatanseverlikleri ise neredeyse bir asırdır logoda bulunan İngilizce yabancı dilindeki “The Ministry of Health of Turkey” ifadesini görememelerinde saklıdır.

Türkiye Cumhuriyeti kardeşim burası, ne işi var İngilizce bu ifadenin diye kaçınız karşı çıktınız?

Varlığını belki siz görmediniz ama birileri için kaldırılması, eksikliğini hissettirdi ve bu sayede başladı tüm çalışmalar.

Sözüm size değil zaten.

Her yeniliği, reformu, olumsuzmuş gibi size gösterenlere.

Nasıl siz, biz koyunlara değil de çobanımıza kızıyorsanız, biz de size o aklı verenlere kızıyoruz.

Sözümüz, fındık kabuğunu doldurmayacak bir mesele ile meşgul olmak istemeyen Devlet’in değiştirdiği logo sonrası, size “Aferin, bak biz değiştirttik” diye sırtınızı sıvazlayanlara.

1923’ten asırlar önce bile; bu vatanın adına, diline, dinine, toprak bütünlüğüne, tek bir lafı olmayan ve asla olmayacak bir gıdım(!) kafileden, facebook hesaplarında adının önünde T.C ifadesi olmayan o ezik halkların arasından size selamlarımla geldim.

Biz TC den rahatsız olmadık, olmayız da hiçbir zaman. Varsın yazılsın vatanımızın her metrekaresine.

İsim alanına iki karakter yazınca, “Facebook’ta herkesin gerçek adını kullanmasını şart koşuyoruz.” diye uyarı veren Facebook bile nasıl olduysa yazdığınız “TC” yi kabul etti en başından beri.

Sizce sadece tesadüf müydü?

TS yazdığımızda neden kabul etmiyor mesela?

ve son olarak…

Geçmişte PKK’nın telsiz konuşmalarında duyulan, devleti küçümsemek amacı ile kullanılan T.C, artık her yerde.

Türkiye Cumhuriyeti değil de “T.C” kullandı diye “Devleti aşağılamak” suçundan hapse girenler, halen içerideyseler, artık affedilmeliler diye düşünüyorum.

Sosyal medyada paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...